Gmina Bartoszyce
Logo: Urząd Gminy Bartoszyce
zmieniamy się na lepsze

Aktualności

Warmińsko-Mazurskie Dożynki Wojewódzkie

Tegoroczne, Warmińsko-Mazurskie Dożynki Wojewódzkie, które uroczyście rozpoczął Marszałek Województwa Gustaw Brzezin, odbyły się 17 września w Parku Etnograficznym Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynie. Naszą gminę reprezentowała 13-osobowa delegacja z Osieki wraz z Panem Bogusławem Brożko - Sołtysem Sołęctwa Osieka oraz Panią Bogdaniuk, zastępcą wójta gminy Bartoszyce.
 
Regionalne dożynki, które jak każdego roku zdobiły piękne stroje ludowe, wianki i lokalne produkty, do dzisiaj stanowią niezwykle ważny element polskiej kultury. Mimo ciągłych zmian zachodzących na polskiej wsi, tradycja świętowania żniw pozostaje niezmienna, a to dlatego, że to właśnie świętowanie Dożynek oddaje hołd wszystkim rolnikom, którzy cały rok uprawiają ziemie, po to by nikomu nie zabrakło chleba, symbolu dostatku i pomyślności.
 
Marszałek Województwa Gustaw Marek Brzezin, zgodnie z tradycją podzielił się bochnem chleba z zebranymi na święcie uczestnikami, podkreślając ten fakt słowami: „Niech nikomu nie brakuje dachu nad głową i chleba na stole”.
 
Msza Święta koncelebrowana przez Arcybiskupa Metropolitę Warmińskiego Józefa Górzyńskiego dała zgromadzonym potwierdzenie ważności darów Boga, jakim są ziarna, z których wypieczono bochny chleba. Podczas uroczystości wręczono, nadany decyzją Prezydenta RP Srebrny Krzyż Zasługi Pani Barbarze Kramkowskiej za działalność na rzecz społeczności lokalnej, „Odznaki Honorowe Za Zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego” oraz odznaczenia „Zasłużony dla Rolnictwa”.
 
Gospodynie wiejskie, jak co roku, popularyzowały dziedzictwo kulturowe warmińsko-mazurskiej wsi i tradycje regionalne, prezentując bogactwo zbiorów znajdujących się w samodzielnie wykonanych wieńcach dożynkowych. Wyniki rywalizacji w konkursie „Najpiękniejszy wieniec dożynkowy” przedstawiły się, jak poniżej:
 
III miejsce Banie Mazurskie (nagroda 2,6 tys. zł),
II miejsce Liski z gminy Pisz (3,8 tys. zł),
I miejsce Nowe Drygały z gminy Biała Piska (5 tys. zł).
 
 

Sołectwo Osieka otrzymało w tym roku wyróżnienie (1000 zł) w konkursie na najpiękniejszy wieniec. W ubiegłym roku 2022, również sołectwo Osieka zdobyło III miejsce w tym samym konkursie.
 
Ponadto, podczas tegorocznych Warmińsko-Mazurskich Dożynek Wojewódzkich wyłoniono, wyróżniono i nagrodzono zwycięzców w konkursach: „Najpiękniejsze stoisko dożynkowe”, „Najlepsze i najsmaczniejsze danie regionalne”, „Najlepsze stroje regionalne prezentowane na stoisku”, „Najlepszy pomysł promujący Warmię i Region Mazurski”.
 
Po części oficjalnej, z programem artystycznym, wystąpił Michał Wiśniewski, którego melodie przywołały rzesze fanów.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

6Galeria zdjęć: Dożynki wojewódzkie

Dożynki Parafialne w Wojciechach

W minioną niedzielę, 17 września 2023 r., Wójt Gminy Bartoszyce, Pan Andrzej Dycha, wziął udział w Dożynkach Parafialnych w Wojciechach. To niezapomniane wydarzenie przyciągnęło mieszkańców i gości z okolicy.

Po pięknej Mszy Świętej, uczestnicy przeszli w orszaku dożynkowym do miejsca, gdzie czekał poczęstunek przygotowany przez mieszkańców parafii. Ksiądz Proboszcz Adrian Bienasz i Wójt Gminy Bartoszyce Pan Andrzej Dycha, niosąc chleb jako symbol życia, pomyślności i dostatku, szli na czele orszaku, w towarzystwie OSP Wojciechy, zespołu ludowego Wojcieszanie, sołtysa Pana Andrzeja Wierzbickiego z Wojciech i uczestników mszy.

Po dotarciu na miejsce, Wójt wygłosił krótką przemowę i podzielił chleb między licznie zgromadzonych mieszkańców Wojciech i okolic. Wszyscy mogli cieszyć się dożynkowym obiadem przy akompaniamencie Zespołu Ludowego Wojcieszanie, który uświetnił tę wyjątkową chwilę swoją muzyką.

Dożynki Parafialne w Wojciechach to nie tylko czas świętowania, ale także wyraz wspólnoty i troski o tradycje. To czas radości, jedności i dzielenia się, podkreślając znaczenie rolnictwa i plonów ziemi w naszym codziennym życiu.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

20Galeria zdjęć: Dożynki Parafialne

Imieniny Parafii i Festyn Odpustowo-Dożynkowy w Łabędniku

Imieniny Parafii i Festyn Odpustowo-Dożynkowy, który odbył się w minioną sobotę 16 września 2023 r. w Łabędniku, ku uciesze organizatorów, zgromadził mieszkańców sołectwa Łabędnik, a razem z nimi ich entuzjazm i uśmiech.

Obchody sołeckiego święta rozpoczęła msza, ktorą odprawiono w Kościele p.w. Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej w Łabędniku.
Po zakończeniu ceremoniału kościelnego, na miejsce wydarzeń artystycznych ,poprowadzono korowód dożynkowy prowadzony przez proboszcza parafii ks. Pawła Kacprzaka. W korowodzie szli również księża celebrujący mszę dziękczynną, Wójt Gminy Bartoszyce Pan Andrzej Dycha, Sołtys Sołectwa Łabędnik, sołtysi sąsiednich wsi oraz parafianie.

Sporym i niezwykle miłym zaskoczeniem okazał się polonez, który stanowił znak do rozpoczęcia obchodów tegorocznego święta.

Na terenie amfiteatru, lokalne Koła Gospodyń Wiejskich przygotowały stoiska gastronomiczne, które serwowały szeroki wachlarz potraw, zarówno słodkich, jak i słonych. Dzieci korzystały z dmuchanych zjeżdżalni, a całe rodziny brały udział w konkursach i zabaw integracyjnych. Chętni korzystali z przejażdżki bryczką.

Dożynkom towarzyszyły występy artystyczne, których melodie porywały do śpiewu i tańca. Ważnym punktem spotkania była licytacja, przekazanych przez mieszkańcow, przedmiotów. Cały dochód z licytacji i festynu w wysokości .....przekazany zostanie parafii na remont zabytkowego kościoła.

Ta radosna atmosfera, którą stworzyli organizatorzy oraz zebrani tego dnia na boisku sportowym mieszkańcy sołectwa, pozwoliła na uwolnienie pozytywnych emocji i zabawę do późnych godzin wieczornych.

Dziękujemy wszystkim za udział w tegorocznych obchodach Imienin Parafii i okazaną pomoc na rzecz renowacji kościoła. Wszyscy wiemy, jak cenne jest pomaganie i wiemy także, że dobro powraca, dlatego Łabędnik i jego mieszkańcy mają powód do dumy. Budują, a nie rujnują, a to z pewnością wynika z ich zaangażowania i okazanej troski o swoją parafię.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

25Galeria zdjęć: Imieniny Parafii i Festyn Odpustowo-Dożynkowy

Piknik Sołecki w Mintach

W piątkowe popołudnie 15 września 2023 r. odbył się piknik sołecki w Mintach z udziałem Wójta Gminy Bartoszyce, Pana Andrzeja Dychy. Początek imprezy był rozpoczęty serdecznym powitaniem zebranych gości przez Wójta, który zachęcał do swobodnej rozmowy i zadawania pytań. Uczestnicy mieli okazję porozmawiać z Wójtem i uzyskać odpowiedzi na nurtujące ich pytania.

Następnie, Pan Andrzej Dycha udał się w kierunku ogniska, gdzie pieczono kiełbaski i podawano zimne przekąski. Atmosfera była serdeczna i sprzyjała swobodnym rozmowom między biesiadnikami.

Dla najmłodszych i dorosłych uczestników pikniku przygotowano wiele atrakcji. Dmuchańce, malowanie buziek oraz konkursy stanowiły doskonałe rozrywki, które umilały czas wszystkim uczestnikom. Dzieci mogły bawić się i cieszyć się wspólnymi zabawami, a dorośli również brali udział w konkursach i mile spędzali czas.

Piknik sołecki w Mintach okazał się udanym wydarzeniem, które zadowoliło zarówno najmłodszych, jak i dorosłych. Swobodna atmosfera sprzyjała integrowaniu się uczestników i nawiązywaniu nowych znajomości. Wójt Gminy Bartoszyce, Pan Andrzej Dycha, dostarczył dodatkowej radości swoją obecnością, udzielając odpowiedzi na pytania gości. Całość imprezy przebiegła w przyjaznej i radosnej atmosferze, pozostawiając niezapomniane wspomnienia dla wszystkich uczestników.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

20Galeria zdjęć: Piknik Sołecki w Mintach

Ogłoszenie

Kondolencje

Łącząc się w bólu i smutku najszczersze kondolencje i wyrazy współczucia Rodzinie i Najbliższym
 
składają:
 
Wójt Gminy Bartoszyce
Andrzej Dycha
i Przewodniczący Rady Gminy
Wojciech Ferdycz

Spektakl "Pół na Pół" - niezapomniana komedia pełna inteligentnego humoru!

W piątkowy wieczór 8 września 2023 w Gminnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym w Bezledach odbył się wyjątkowy spektakl "Pół na Pół" w reżyserii utalentowanego Wojciecha Malajkata. Przez wieczór teatralny publiczność była urzeczona nie tylko mistrzowsko nakreśloną fabułą, ale także genialnymi kreacjami aktorskimi.

W rolach dwóch braci, którzy stają wobec trudnej sytuacji podziału majątku, wystąpili Piotr Szwedes i Piotr Polk. Ich aktorstwo oczarowało widzów, którzy od pierwszych chwil byli wciągnięci w świat emocji i relacji rodzinnych. Przekonująco oddali oni nie tylko konflikty, ale również miłość i więzy rodzinne, które czasami zostają wystawione na ciężką próbę.

"Pół na Pół" to czarna komedia, która nie tylko rozbawiała publiczność, ale również skłaniała do refleksji nad trudnymi tematami. Przeplatając humor z sensacją, spektakl poruszał istotne kwestie życiowe w lekkim, inteligentnym stylu. Widzowie nie tylko się śmiali, ale także z bacznością przyglądali się swoim własnym relacjom rodzinnym.

Wielki sukces aktorski został potwierdzony owacją na stojąco po zakończeniu spektaklu. Piotr Szwedes i Piotr Polk w pełni zasłużyli na to słowem doskonałej gry scenicznej.

Spektakl "Pół na Pół" w reżyserii Wojciecha Malajkata to wydarzenie, które na długo pozostanie w pamięci mieszkańców Gminy Bartoszyce. Kombinacja humoru, inteligencji i niezapomnianych aktorskich interpretacji składa się na niezwykłe doświadczenie teatralne.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

10Galeria zdjęć: Spektakl "Pół na Pół"

Małę Granty Wielkie Szanse

Zastanawiasz się, jak odmienić życie młodych ludzi? Jak pomóc im odkryć pasje, zdobyć umiejętności i dać solidny start w dorosłość? Chcesz zobaczyć ich pełnych energii, angażujących się w ważne sprawy? Dzięki Programowi Równać Szanse, te marzenia są w zasięgu ręki!
 
Do 9 października możesz zgarnąć w Konkursie Małe Granty aż 12 000 zł na projekt, który odmieni życie młodych ludzi w Twojej miejscowości. 
 
Wyobraź sobie satysfakcję, gdy widzisz, jak młodzież, którą wspierasz, rośnie w siłę, realizuje swoje marzenia i zmienia swoje otoczenie. To więcej niż konkurs - to inwestycja w przyszłość młodych ludzi.
 
Do tej pory w Programie zrealizowano ponad 3 500 projektów, w których wzięło udział ponad 150 000 młodych ludzi!
 
Młodzież ma potencjał. Pomożesz go odkryć?
 

Bezpieczny powrót do szkoły

„Bezpieczny powrót do szkoły” pod tym hasłem w niedzielę 3 września 2023 odbył się IV piknik strażacki zorganizowany na terenie jednostki Powiatowej Straży Pożarnej w Bartoszycach przez Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Bartoszycach oraz Gmina Bartoszyce W wydarzeniu mogli wziąć udział wszyscy mieszkańcy miasta i gminy, dzięki zaproszeniom przesłanym przez Powiatową Straż Pożarną w Bartoszycach i Gminę Bartoszyce.
 
Spotkanie miało na celu edukację i zabawę. Organizatorzy świadomie i odpowiedzialnie połączyli zabawę z edukacją, przyciągając dużą liczbę uczestników, zwłaszcza dzieci.
 
Dzieci miały okazję wcielić się w strażaków i zwiedzić wnętrze wozów strażackich. Mogły także ugasić kontrolowany pożar, uratować osobę z zadymionego pomieszczenia, wziąć udział w strażackim torze przeszkód, poznać podstawowe zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz zdobyć wiedzę na temat zachowań ratujących życie. W sali edukacyjnej „OGNIK” mogli zapoznać się z zasadami bezpiecznej ewakuacji oraz dowiedzieć się, jak wezwać służby ratunkowe.
 
Poszukiwacze przygód mogli przeżyć ekscytujące chwile z wykrywaczem metalu, a sportowcy sprawdzili swoje umiejętności wspinając się po skrzyniach. Panie z Gminne Centrum Kulturalno-Biblioteczne w Bezledach kreowały hity modowe na bezpieczny rok szkolny 2023/24 malując twarze i tworząc kolorowe tatuaże.
 
Najmłodsi artyści wyrazili swoją kreatywność, tworząc na terenie jednostki wóz strażacki z wykorzystaniem kolorowej kredy. Cóż to by była za impreza, gdyby zabrakło popularnych wśród dzieci dmuchańców zjeżdżalni, które i tym razem cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.
 
Podczas całego pikniku o bezpieczeństwo najmłodszych uczestników dbał przyjaciel dzieci oraz fikcyjna postać „Marshall” z serialu „Psi Patrol”.
Bazując na wiedzy dotyczącej bezpieczeństwa przekazanej przez organizatorów, mamy pewność, że zagwarantuje to bezpieczny powrót do szkoły.
 
Zobacz relację foto na naszym profilu FB: TUTAJ

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

10Galeria zdjęć: Bezpieczny powrót do Szkoły

Wszystkich połączyła piłka nożna

W sobotę 2 września 2023 na zakończenia wakacji odbyły się zawody GKS CUP 2023 na stadionie w Bezledach i całe wydarzenie było absolutnie niesamowite! Mecze 24 drużyn w 4 kategoriach wiekowych dostarczyły nam emocji pełnych sportowego ducha i zaangażowania.
 
Nie można zapomnieć o fantastycznych atrakcjach, które sprawiły, że to wydarzenie było jeszcze bardziej wyjątkowe. Dmuchane zjeżdżalnie dostarczyły Wam porcję radości i uśmiechu, a smaczne przekąski dzięki KGW z Bezled zadowoliły Wasze podniebienia po intensywnych zawodach. Bańki mydlane tworzyły wokół nas magiczną atmosferę, a kurtyna wodna przyniosła ulgę w upalny dzień.
Oficjalnego otwarcia dokonał Wójt Gminy Bartoszyce Pan Andrzej Dycha, a następnie organizatorzy wyczytali pierwsze drużyny, które w duchu Fair Play rozegrały spotkania.
 
Dziękujemy każdemu, kto dołączył do nas na Gks Granica Bezledy CUP 2023. Wasza obecność i entuzjazm sprawiły, że to wydarzenie było niezapomniane. Dziękujemy również wszystkim zawodnikom, trenerom i rodzinom za udział i wsparcie.
 
Do zobaczenia na kolejnych wyjątkowych spotkaniach, które mamy nadzieję, że przygotujemy dla Was w przyszłości!
 
Zobacz relację foto na naszym profilu FB - Część I | Część II
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

10Galeria zdjęć: GKS CUP 2023

1 ... 3 4 5 6 7 ... 76

Lokalizacja
Facebook Page Plugin