Gmina Bartoszyce
Logo: Urząd Gminy Bartoszyce
zmieniamy się na lepsze

Aktualności

Warmińsko-Mazurskie Dożynki Wojewódzkie

Tegoroczne, Warmińsko-Mazurskie Dożynki Wojewódzkie, które uroczyście rozpoczął Marszałek Województwa Gustaw Brzezin, odbyły się 17 września w Parku Etnograficznym Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynie. Naszą gminę reprezentowała 13-osobowa delegacja z Osieki wraz z Panem Bogusławem Brożko - Sołtysem Sołęctwa Osieka oraz Panią Bogdaniuk, zastępcą wójta gminy Bartoszyce.
 
Regionalne dożynki, które jak każdego roku zdobiły piękne stroje ludowe, wianki i lokalne produkty, do dzisiaj stanowią niezwykle ważny element polskiej kultury. Mimo ciągłych zmian zachodzących na polskiej wsi, tradycja świętowania żniw pozostaje niezmienna, a to dlatego, że to właśnie świętowanie Dożynek oddaje hołd wszystkim rolnikom, którzy cały rok uprawiają ziemie, po to by nikomu nie zabrakło chleba, symbolu dostatku i pomyślności.
 
Marszałek Województwa Gustaw Marek Brzezin, zgodnie z tradycją podzielił się bochnem chleba z zebranymi na święcie uczestnikami, podkreślając ten fakt słowami: „Niech nikomu nie brakuje dachu nad głową i chleba na stole”.
 
Msza Święta koncelebrowana przez Arcybiskupa Metropolitę Warmińskiego Józefa Górzyńskiego dała zgromadzonym potwierdzenie ważności darów Boga, jakim są ziarna, z których wypieczono bochny chleba. Podczas uroczystości wręczono, nadany decyzją Prezydenta RP Srebrny Krzyż Zasługi Pani Barbarze Kramkowskiej za działalność na rzecz społeczności lokalnej, „Odznaki Honorowe Za Zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego” oraz odznaczenia „Zasłużony dla Rolnictwa”.
 
Gospodynie wiejskie, jak co roku, popularyzowały dziedzictwo kulturowe warmińsko-mazurskiej wsi i tradycje regionalne, prezentując bogactwo zbiorów znajdujących się w samodzielnie wykonanych wieńcach dożynkowych. Wyniki rywalizacji w konkursie „Najpiękniejszy wieniec dożynkowy” przedstawiły się, jak poniżej:
 
III miejsce Banie Mazurskie (nagroda 2,6 tys. zł),
II miejsce Liski z gminy Pisz (3,8 tys. zł),
I miejsce Nowe Drygały z gminy Biała Piska (5 tys. zł).
 
 

Sołectwo Osieka otrzymało w tym roku wyróżnienie (1000 zł) w konkursie na najpiękniejszy wieniec. W ubiegłym roku 2022, również sołectwo Osieka zdobyło III miejsce w tym samym konkursie.
 
Ponadto, podczas tegorocznych Warmińsko-Mazurskich Dożynek Wojewódzkich wyłoniono, wyróżniono i nagrodzono zwycięzców w konkursach: „Najpiękniejsze stoisko dożynkowe”, „Najlepsze i najsmaczniejsze danie regionalne”, „Najlepsze stroje regionalne prezentowane na stoisku”, „Najlepszy pomysł promujący Warmię i Region Mazurski”.
 
Po części oficjalnej, z programem artystycznym, wystąpił Michał Wiśniewski, którego melodie przywołały rzesze fanów.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

6Galeria zdjęć: Dożynki wojewódzkie

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Urząd Gminy Bartoszyce

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie ogłasza, że od dnia 25.01.2022 r. ruszył nabór wniosków o dofinansowanie w formie dotacji dla Beneficjentów uprawnionych do najwyższego poziomu dofinansowania: Część 3 Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze" (dalej: Część 3 programu), z wyłączeniem dofinansowania w formie pożyczki dla gmin, jako uzupełniającego finansowania dla Beneficjentów.
 
Szczegóły znajdziecie Państwo na stronie internetowej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie,
 
Dokumentacja programowa znajduje się na Portalu Beneficjenta - strona https://portal.fundusz.olsztyn.pl/wymagana-dokumentacja-sciezka-przez-wfoigw
Plac Zwycięstwa 2
11-200 Bartoszyce
 
tel. 89 300 04 90
fax. 89 762 12 93
 
Lokalizacja
Facebook Page Plugin