Gmina Bartoszyce
Logo: Urząd Gminy Bartoszyce
zmieniamy się na lepsze

Polityka społeczna

Korpus Wsparcia Seniorów na rok 2025

ws                                             mrpips
 
 
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Bartoszycach
prowadzi rekrutację do Programu „Korpus Wsparcia Seniorów na rok 2025”
- teleopieka (opaski bezpieczeństwa)
 
Program skierowany jest do 25 osób - mieszkańców Gminy Bartoszyce prowadzących samodzielne gospodarstwo domowe lub mieszkających z osobami bliskimi, które nie są w stanie zapewnić im wystarczającej opieki lub wsparcia. Celem Programu jest poprawa poczucia bezpieczeństwa oraz możliwości samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania seniorów w wieku 60 lat i więcej przez dostęp do tzw. „opieki na odległość”, która jest nowoczesną formą wsparcia osób starszych, chorych, po przebytych zabiegach, które czasowo lub na stałe wymagają wsparcia w codziennym funkcjonowaniu. To idealne rozwiązanie szczególnie dla osób samotnych i osób, których nieprzewidywalność stanu zdrowia uzasadnia stałe monitorowanie w celu jak najszybszej reakcji, powiadomienia właściwych służb i udzielenia możliwie najszybszej pomocy (w tym pomocy medycznej). Głównym narzędziem wykorzystywanym przy realizacji programu są opaski bezpieczeństwa.

 
Opaska bezpieczeństwa jest bardzo prosta w obsłudze, wyposażona m.in. w funkcje:
 
- przycisk bezpieczeństwa – sygnał SOS (wywoływanie alarmu)
- lokalizator GPS
- czujnik zdjęcia opaski
- detektor upadku
- funkcje umożliwiające komunikowanie się z centrum obsługi i opiekunami
- funkcje monitorujące podstawowe czynności życiowe (pomiar pulsu, saturacji).

 
Opaska bezpieczeństwa jest połączona z usługą operatora pomocy. W przypadku trudnej sytuacji lub nagłego zagrożenia życia Senior poprzez wciśnięcie przycisku alarmowego znajdującego się na opasce łączy się ze stale gotową do interwencji centralą (pracownikiem medycznym, opiekunem medycznym, pielęgniarką). Po odebraniu zgłoszenia alarmowego dyspozytor podejmuje decyzję o sposobie udzielenia pomocy Seniorowi.
 
Korzyści dla Seniora i jego bliskich:
 
- Zwiększony poziom poczucia osobistego bezpieczeństwa
- Zdecydowane zmniejszenie poziomu stresu
- Zwiększony poziom wolności i niezależności osobistej
- Ogólna poprawa samopoczucia
- Zmniejszenie poczucia bycia ciężarem dla bliskich
- Zapewniony szybki kontakt z doświadczonym personelem Centrum Operacyjno-Alarmowego niezależnie od pory dnia i nocy
 
 
 
Udzielenie wsparcia w ramach programu jest bezpłatne i niezależne od kryterium dochodowego.

 
Szczegółowe informacje udzielane są przez pracowników
Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bartoszycach
ul. Pieniężnego 10A, 11-200 Bartoszyce,
tel. 89 762 18 90

 

 

 

„OPIEKA WYTCHNIENIOWA”- EDYCJA 2025

Flaga
 
NABÓR ZGŁOSZEŃ DO PROGRAMU „Opieka wytchnieniowa”
dla Jednostek Samorządu Terytorialnego edycja 2025 
 
Gmina Bartoszyce po raz kolejny otrzymała z Funduszu Solidarnościowego
dofinansowanie na realizację Programu „Opieka wytchnieniowa”
dla Jednostek Samorządu Terytorialnego edycja 2025
 
Całkowity koszt programu w 2025r. wynosi:
79 560,00
 
Kwota dofinansowania programu w 2025r.  wynosi:
79 560,00
 
Czym jest opieka wytchnieniowa?
Opieka wytchnieniowa to bezpłatna forma wsparcia dla członków rodziny i opiekunów osób z niepełnosprawnością zamieszkujących z nimi we wspólnym gospodarstwie domowym. Polega na zapewnieniu opieki nad osobą ze stwierdzoną niepełnosprawnością w sytuacji, gdy jej rodzic lub opiekun, z uwagi na jakieś zdarzenie losowe, konieczność odpoczynku czy załatwienia jakichś codziennych spraw, nie może tej opieki sprawować samodzielnie.
Opieka wytchnieniowa dzienna w miejscu zamieszkania osoby z niepełnosprawnością kierowana jest do:
1 członka rodziny lub opiekuna sprawującego bezpośrednią opiekę nad dzieckiem w wieku od 2 lat do ukończenia 16 roku życia posiadającego orzeczenie o niepełnosprawności oraz 5 członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad osobami niepełnosprawnymi posiadającymi:
  • orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo,
  • orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem wymienionym w lit. a, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2024 r. poz. 44, z późn. zm.) - poprzez umożliwienie uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w formie usługi opieki wytchnieniowej, tj. odciążenie od codziennych obowiązków łączących się ze sprawowaniem opieki nad osobą z niepełnosprawnością przez zapewnienie czasowego zastępstwa w tym zakresie
Opieka wytchnieniowa całodobowa realizowana w placówce zapewniającej całodobową opiekę, o której mowa w Ustawie z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej kierowana jest do 1 osoby z niepełnosprawnością posiadającą orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem wymienionym w lit. a, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2024 r. poz. 44, z późn. zm.) - poprzez umożliwienie uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w formie usługi opieki wytchnieniowej, tj. odciążenie od codziennych obowiązków łączących się ze sprawowaniem opieki nad osobą z niepełnosprawnością przez zapewnienie czasowego zastępstwa w tym zakresie.
Na terenie Gminy Bartoszyce Program realizowany jest przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Bartoszycach. Dzięki temu wsparciu, osoby zaangażowane na co dzień w sprawowanie opieki nad osobą z niepełnosprawnością dysponować będą czasem, który mogą przeznaczyć na odpoczynek i regenerację, jak również na załatwienie niezbędnych spraw życiowych.

 
Osoby zainteresowanie wsparciem w ramach programu
PROSIMY O KONTAKT Z PRACOWNIKAMI SOCJALNYMI GMINNEGO OŚRODKA POMOCY SPOŁECZNEJ W BARTOSZYCACH POD NUMEREM TELEFONU – (89) 762-18-90
 
Karty Zgłoszenia do Programu wraz z niezbędnymi załącznikami dostępne są pod poniższym linkiem
 
 
oraz w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Bartoszycach, ul. Pieniężnego 10A, 11-200 Bartoszyce.
Dokumenty należy złożyć do dnia 26 marca 2025 roku w siedzibie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bartoszycach
 
Więcej informacji na temat Programu można przeczytać na stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.
 
Ow2025
 

„ASYSTENT OSOBISTY OSOBY Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ” - EDYCJA 2025

flaga
 
PROGRAM „ASYSTENT OSOBISTY OSOBY Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ”
dla Jednostek Samorządu Terytorialnego
- EDYCJA 2025
 
Gmina Bartoszyce otrzymała z Funduszu Solidarnościowego dofinansowanie na realizację Programu „Asystent osobisty  osoby z niepełnosprawnością dla Jednostek Samorządu Terytorialnego” – edycja 2025.  
 
Całkowity koszt programu w 2025r. wynosi:
 
325 278,00 zł 
 
Kwota dofinansowania programu w 2025r.  wynosi:
 
325 278,00 zł 
 
Opis programu
Program zakłada wsparcie finansowe dla gmin w zakresie świadczenia usług asystenta, które będą dostosowane do potrzeb osoby z niepełnosprawnością, mieszkającej na terenie danej gminy. Program zapewnia usługę asystenta osobistego osoby z niepełnosprawnością mającą na celu pomoc uczestnikom Programu w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym. Uczestnik programu korzystający z usługi asystenta osobistego osoby niepełnosprawnością nie ponosi odpłatności za usługę.
 
Adresatami Programu są:
1) dzieci od ukończenia 2. roku życia do ukończenia 16. roku życia posiadające orzeczenie o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami w pkt 7 i 8 w orzeczeniu o niepełnosprawności – konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji oraz
2) osoby z niepełnosprawnościami posiadające orzeczenie:
a) o znacznym stopniu niepełnosprawności albo
b) o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, albo
c) traktowane na równi z orzeczeniami wymienionymi w lit. a i b, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
 
Realizacja programu:
Na terenie Gminy Bartoszyce Program realizowany jest przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Bartoszycach. Usługę asystenta zaplanowano  dla 10 osób: 8 osób  ze znacznym stopniem niepełnosprawności, w tym 2 osób z niepełnosprawnością sprzężona oraz 2 dzieci od ukończenia 2. roku życia do ukończenia 16. roku życia posiadające orzeczenie o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami w pkt 7 i 8 w orzeczeniu o niepełnosprawności – konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji oraz
 
Usługi asystencji osobistej polegają na wspieraniu przez asystenta osoby z niepełnosprawnością w różnych sferach życia, w tym:
1) wsparcia uczestnika w czynnościach samoobsługowych, w tym utrzymaniu higieny osobistej;
2) wsparcia uczestnika w prowadzeniu gospodarstwa domowego i wypełnianiu ról w rodzinie;
3) wsparcia uczestnika w przemieszczaniu się poza miejscem zamieszkania;
4) wsparcia uczestnika w podejmowaniu aktywności życiowej i komunikowaniu się z otoczeniem.
 
Realizacja programu zapewni możliwość skorzystania przez osoby z niepełnosprawnością z pomocy asystenta przy wykonywaniu codziennych czynności i funkcjonowaniu w życiu społecznym, ograniczy skutki niepełnosprawności, będzie stymulować osoby z niepełnosprawnością do podejmowania aktywności. Ma również za zadanie przeciwdziałać dyskryminacji osób niepełnosprawnych.
 
Osoby zainteresowane, chcące skorzystać z usług asystenta proszone są o wypełnienie karty zgłoszenia, karty zakresu czynności oraz klauzulę RODO. Wymaganą dokumentację należy dostarczyć wraz z kserokopią aktualnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności do siedziby Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bartoszycach, ul. Pieniężnego 10A, do dnia 17.01.2025 r.  
 
Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu – (89) 762-18-90
 
Więcej informacji na temat Programu można przeczytać na stronie
 
Aoon2025

Biała Wstążka 2024

 
25 listopada ruszyła kampania „Biała Wstążka”, do której włączył się Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Bartoszycach oraz Zespół Interdyscyplinarny ds. przeciwdziałania przemocy domowej. Idea wywodzi się z Kanady, gdzie to 6 grudnia 1989 roku na Politechnice w Montrealu doszło do zamachu, w których zostało zamordowanych 14 kobiet. Wśród nich była wrocławianka Pani Barbara Klucznik-Widajewicz. Zamachowiec popełniając zbrodnię kierował się przekonaniem, że kobiety, poprzez to, że się kształcą, są aktywne w życiu społecznym zagrażają porządkowi świata. Uważał, że ruchy feministyczne zrujnowały jego życie, obwiniał kobiety za to, że nie ukończył studiów technicznych, ponieważ kobiety zajęły jego miejsce na uczelni. W 1991 r. Kanadyjczycy włączyli się aktywnie w przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet inicjując tym samym trwającą już blisko 30 lat kampanię „Białej Wstążki”. W ciągu sześciu tygodni ponad 100 000 mężczyzn zadeklarowało wówczas, poprzez założenie białej wstążki fakt, iż nigdy nie będą sprawcami i będą przeciwstawiać się wszelkim formom przemocy wobec kobiet.
Do propagowania światowej kampanii przyłączył się również Pan Wójt Gminy Bartoszyce Andrzej Dycha. Kampania „Biała Wstążka: jest kampanią mającą na celu zatrzymanie przemocy wobec kobiet. Jej charakterystycznym elementem jest noszenie przez mężczyzn „białej wstążki”, jako symbol sprzeciwu wobec przemocy w stosunku do kobiet, a także osobistym zobowiązaniem, że nigdy nie będą jej stosować, ani akceptować lub milczeć na temat przemocy wobec kobiet.
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

19Galeria zdjęć: Biała Wstążka 2024

Rządowy program wspierania rodziny Asystent Rodziny w 2024r.

Gmina Bartoszyce otrzymała od Wojewody Warmińsko-Mazurskiego środki finansowe z Funduszu Pracy w wysokości 18 473,39 zł, które przeznaczone są na dofinansowanie kosztów dodatku do wynagrodzenia oraz kosztów zatrudnienia asystenta rodziny za okres styczeń – czerwiec 2024 r.
 
DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW FUNDUSZU PRACY
NAZWA PROGRAMU
 
Rządowy program wspierania rodziny Asystent Rodziny w 2024r.
 
NAZWA ZADANIA
 
Asystent Rodziny w 2024r.
 
WARTOŚĆ DOFINANSOWANIA: 18 473,39
CAŁKOWITA WARTOŚĆ ZADANIA: 18 473,39
 
DATA PODPISANIA UMOWY
październik 2024 roku
 
KRÓTKI OPIS
Celem przyznania środków jest pomoc w realizacji zadań wykonywanych przez asystentów rodziny, w tym również zadań, o których mowa w art. 8 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet i rodzin „Za życiem”.
Realizatorem programu jest Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Bartoszycach.
 
Asystent2024

Działalność Klubu „Senior+” w Łabędniku

W dniu 29 maja odbył się wernisaż prac Seniorów z Klubu Senior + w Łabędniku. Przedstawiono około 70 prac, malowanych w technice akrylowej na profesjonalnych płótnach. Prace zostały zawerniksowane i oprawione w ramy. Wszystkie prace powstały w trakcie warsztatów malarskich, które odbywały się pod okiem instruktora Jana Bachara.
 
Wernisaż swoją obecnością zaszczycił Wójt Gminy Pan Andrzej Dycha.
 
Dzięki wsparciu Pana Wójta Seniorzy mają możliwość uczestnictwa w warsztatach rozwijających ich pasje i odkrywających nowe talenty.
 
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

6Galeria zdjęć: Wernisaż

Program „Posiłek w szkole i w domu” - Edycja 2024

  • 23-05-2024
  • Autor: Jankowski Bartłomiej
  • drukuj
Flaga
 
Program „Posiłek w szkole i w domu”
jest współfinansowany ze środków budżetu państwa.
 
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Bartoszycach zajmuje się realizacją wieloletniego rządowego programu „Posiłek w szkole i w domu” polegającego na zapewnieniu pomocy w formie posiłku, świadczenia rzeczowego w postaci produktów żywnościowych lub świadczenia pieniężnego na zakup posiłku lub żywności wszystkim osobom jej potrzebującym w szczególności:
  • dzieciom do czasu podjęcia nauki w szkole podstawowej,
  • dzieciom do czasu ukończenia szkoły ponadpodstawowej lub szkoły ponadgimnazjalnej,
  • osobom i rodzinom znajdującym się w sytuacjach wymienionych w art. 7 ustawy o pomocy społecznej, w szczególności osobom starszym, chorym i niepełnosprawnym.
 
Dotacja przeznaczona jest na realizację w ramach Programu modułu 1 „Moduł dla dzieci i młodzieży” oraz modułu 2 „Moduł dla osób dorosłych”. Celem dotacji jest zapewnienie posiłku dzieciom, uczniom
i młodzieży oraz objęcie pomocą osób dorosłych, zwłaszcza osób starszych, chorych lub niepełnosprawnych i samotnych.
 
Wartość dofinansowania na realizację zadania w 2024 r.:
Wnioskowana dotacja celowa w 2024 r.  wynosi  - 720 000,00 zł.
Środki własne Gminy przeznaczone na ten cel wynoszą - 180 000,00 zł.
Zgodnie z umową z Lutego 2024 r.
- środki na dotację celową wynoszą - 351 970,00 zł
Przewidywany całkowity koszt zadania w 2024 r. wynosi  - 900 000,00 zł.
 
INFORMACJE SZCZEGÓŁOWE:
 
Prawo do posiłku na podstawie ustawy o pomocy społecznej
 
Osoba lub rodzina ma prawo do posiłku, jeżeli jest tego pozbawiona. Pomoc doraźna albo okresowa
w postaci jednego gorącego posiłku dziennie przysługuje osobie, która własnym staraniem nie może go sobie zapewnić. Pomoc przyznana dzieciom i młodzieży w okresie nauki w szkole może być realizowana w formie zakupu posiłków.
 
Wieloletni rządowy program „Posiłek w szkole i w domu” na lata 2024 - 2028 jest realizowany przez Gminę Bartoszyce na podstawie przyjętego  programu osłonowego w zakresie dożywiania „Posiłek w szkole i w domu” na lata 2024-2028.
 
Celem programu jest ograniczenie zjawiska niedożywienia dzieci i młodzieży z rodzin o niskich dochodach lub znajdujących się w trudnej sytuacji oraz osób dorosłych, w szczególności samotnych, w podeszłym wieku, chorych lub osób niepełnosprawnych.
 
Pomoc w zakresie dożywiania może być przyznana, jeżeli dochód nie przekracza 200 % kryterium dochodowego określonego w ustawie o pomocy społecznej, tzn. 1552,00 zł w przypadku osoby samotnie gospodarującej oraz w przypadku rodziny kwoty 1200,00 zł pomnożonej przez liczbę członków rodziny (np. dla 4-osobowej rodziny 4 x 1200,00 zł = 4800,00 zł).
 
W ramach Programu opracowane zostały 3 moduły:
  1. Moduł dla dzieci i młodzieży.
  2. Moduł dla osób dorosłych.
  3. Moduł organizacji stołówek oraz miejsc spożywania posiłków w szkołach.
 
W ramach modułów 1 i 2 Program przewiduje udzielenie pomocy w jednej z trzech form:
1) posiłek
2) świadczenie pieniężne na zakup posiłku lub żywności
3) świadczenie rzeczowe w postaci artykułów żywnościowych
 
Niezbędne dokumenty:
  • ustny lub pisemny wniosek o przyznanie pomocy w formie gorącego posiłku lub świadczenia pieniężnego na zakup posiłku lub żywności (zasiłku celowego)
  • dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość wnioskodawcy – do wglądu
  • dokumenty potwierdzające sytuację finansową wnioskodawcy/rodziny wnioskodawcy
  • w razie konieczności inne dokumenty potwierdzające trudną sytuację życiową, które określa pracownik socjalny.
 
Forma załatwienia wniosku to wydanie decyzji administracyjnej o przyznaniu lub odmowie przyznania pomocy po przeprowadzeniu rodzinnego wywiadu środowiskowego
 
Plakat

„OPIEKA WYTCHNIENIOWA”- EDYCJA 2024

flafa
 
Program OPIEKA WYTCHNIENIOWA” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - EDYCJA 2024
 
 
Gmina Bartoszyce przystąpiła do Programu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej pn. „Opieka wytchnieniowa" dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2024. Szczegóły programu zobacz na stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.
 
Program jest finansowany w całości ze środków Funduszu Solidarnościowego.
Zgodnie z wnioskiem Gminy Bartoszyce oraz umową zawartą z Wojewodą Warmińsko-Mazurskim przewidziano, że w 2024 roku program jest realizowany od 1 stycznia do 31 grudnia 2024 roku.
 
 
 
Całkowita wartość dofinansowania z Funduszu Solidarnościowego
na pobyt dzienny:
 
98 736,00 zł
 
Całkowita wartość dofinansowania z Funduszu Solidarnościowego
na pobyt całodobowy:
 
5 508,00 zł
 
Program jest adresowany do członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności lub osób posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.
Uczestnik programu za usługę opieki wytchnieniowej nie ponosi odpłatności.
 
Program będzie realizowany w następujących formach:
  1. Świadczenia usługi opieki wytchnieniowej w ramach pobytu dziennego w:
-miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej,
 
  1. Świadczenia usługi opieki wytchnieniowej, w ramach pobytu całodobowego w:
-w ośrodku / placówce wpisanej do rejestru właściwego wojewody, zapewniającej całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym.
 
W ramach programu ustalone zostały następujące limity:
  1. limit 176 godzin dla usług opieki wytchnieniowej świadczonej w ramach pobytu dziennego; 11 osób (tj. 10 osób dorosłych oraz 1 dziecko)
  2. limit 9 dni dla usług opieki wytchnieniowej świadczonej w ramach pobytu całodobowego; - 1 osoby dorosłej
 
Osoby chcące skorzystać z programu opieki wytchnieniowej składają w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Bartoszycach Kartę zgłoszenia do Programu "Opieka wytchnieniowa" – edycja 2024 oraz karty oceny stanu dziecka/osoby niepełnosprawnej wg zmodyfikowanej skali FIM. Na podstawie tego zgłoszenia Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej może przyznać usługę opiekuna.
 
UWAGA:
GOPS przyznając usługę opieki wytchnieniowej w pierwszej kolejności uwzględnia potrzeby członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad osobą, która:
  1. ma niepełnosprawność sprzężoną/złożoną,
  2. wymaga wysokiego poziomu wsparcia,
  3. stale przebywa w domu, tj. nie korzysta z ośrodka wsparcia lub placówek pobytu całodobowego, np. ośrodka szkolno-wychowawczego czy internatu.
 
GOPS bierze również pod uwagę stan zdrowia i sytuację życiową uczestników Programu.
 
O KONTAKT PROSIMY Z PRACOWNIKAMI SOCJALNYMI Z OŚRODKA POD NUMEREM TELEFONU – (89) 762-18-90
 
OW_2024

Załączniki

„ASYSTENT OSOBISTY OSOBY Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ” - EDYCJA 2024

flaga
 
PROGRAM „ASYSTENT OSOBISTY OSOBY Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ”
dla Jednostek Samorządu Terytorialnego
- EDYCJA 2024
 
 
Gmina Bartoszyce otrzymała z Funduszu Solidarnościowego dofinansowanie na realizację Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024.
 
Całkowity koszt programu w 2024 r. wynosi:
119 034,00
 
Kwota dofinansowania programu w 2024 r. wynosi:
119 034,00
 
Opis programu
Program zakłada wsparcie finansowe dla gmin w zakresie świadczenia usług asystenta, które będą dostosowane do potrzeb osoby niepełnosprawnej, mieszkającej na terenie danej gminy. Program zapewnia usługę asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej mającą na celu pomoc uczestnikom Programu w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym. Uczestnik programu korzystający z usługi asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej nie ponosi odpłatności za usługę.
 
Cel programu
Głównym celem Programu jest wprowadzenie usługi asystenta jako formy ogólnodostępnego wsparcia dla:
  1. dzieci do 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji,
  2. osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności wydane na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2024 r. poz. 44) albo orzeczenie równoważne do wyżej wymienionego.
 
Realizacja programu:
Na terenie Gminy Bartoszyce Program realizowany jest przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Bartoszycach. Usługę asystenta zaplanowano dla 5 osób, w tym 2 osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności, 1 osoby z niepełnosprawnością sprzężona oraz 2 dzieci do 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności.
 
Realizacja programu zapewni możliwość skorzystania przez osoby niepełnosprawne z pomocy asystenta przy wykonywaniu codziennych czynności i funkcjonowaniu w życiu społecznym, ograniczy skutki niepełnosprawności, będzie stymulować osoby niepełnosprawne do podejmowania aktywności i umożliwienie realizowania prawa do niezależnego życia. Ma również za zadanie przeciwdziałać dyskryminacji osób niepełnosprawnych.
 
Osoby zainteresowanie wsparciem w ramach programu
PROSIMY O KONTAKT Z PRACOWNIKAMI SOCJALNYMI GMINNEGO OŚRODKA POMOCY SPOŁECZNEJ W BARTOSZYCACH
POD NUMEREM TELEFONU – (89) 762-18-90
 
Więcej informacji na temat Programu można przeczytać na stronie
 
Aoon_2024
 

Załączniki

Kampania Biała Wstążka

  • 05-12-2023
  • Autor: Dorota Myma
  • drukuj

Kampania Biała Wstążka

BiałaWstążka
 
DRZWI OTWARTE”
 
W RAMACH KAMPANII
BIAŁA WSTĄŻKA”
5 grudnia 2023r
 
5 grudnia 2023 r.   w godz. 800-1200 w ramach akcji „Otwarte Drzwi”
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Bartoszycach
zaprasza na specjalny dyżur specjalistów w zakresie przeciwdziałania przemocy.
 
Tego dnia osoby pokrzywdzone będą mogły uzyskać wsparcie oraz kompleksowe informacje
w zakresie m. in. praw przysługujących osobom doznającym przemocy domowej.
 
Dyżur pełnić będą: pracownicy socjalni Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bartoszycach,
asystent rodziny, psycholog, Przewodnicząca Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych,
Przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego.
 
Serdecznie zapraszamy
 
1 2

Urząd Gminy Bartoszyce

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie ogłasza, że od dnia 25.01.2022 r. ruszył nabór wniosków o dofinansowanie w formie dotacji dla Beneficjentów uprawnionych do najwyższego poziomu dofinansowania: Część 3 Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze" (dalej: Część 3 programu), z wyłączeniem dofinansowania w formie pożyczki dla gmin, jako uzupełniającego finansowania dla Beneficjentów.
 
Szczegóły znajdziecie Państwo na stronie internetowej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie,
 
Dokumentacja programowa znajduje się na Portalu Beneficjenta - strona https://portal.fundusz.olsztyn.pl/wymagana-dokumentacja-sciezka-przez-wfoigw
Plac Zwycięstwa 2
11-200 Bartoszyce
 
tel. 89 300 04 90
fax. 89 762 12 93
 
Lokalizacja
Facebook Page Plugin